پیش دبستان، دبستان و متوسطه دوره اول هوشمند فرشتگان ایران
 
 

درج مطلب

  1. علامت گذاری مطالب وارد شده در سند (Mark TOC Entries)
  2. ساخت فهرست مطالب (Create a Table of Contents)
  3. به روز رسانی فهرست مطالب (Update Table of Contents)
  4. حذف فهرست مطالب (Delete Table of Contents)

۱- علامت گذاری مطالب وارد شده در سند (Mark TOC Entries)

برای نوشتن یک فهرست خودکار ، برای مبحث اصلی در تمامی صفحات سند میباید از سبک Heading1 استفاده کنید و برای مبحث دوم که زیر مجموعه آن نیز هست از Heading2 . این ترتیب انتخاب سبک ها برای نشان دادن عنوان اصلی و زیر مجموعه ساخته میشود.

برای استفاده از سبک های نوشتاری (Style) ابتدا متن خود را انتخاب کرده سپس از سربرگ Home به کادر گروه Styles مراجعه کرده و اقدام به انتخاب سبک مورد نیاز خود کنید. که این انتخاب سبک باید طبق موارد گفته شده در بالا انجام گیرد.

fehrestnevisi-word-7

اگر سبکی را که برای عنوان های متن خود در نظر دارید را بین سبک های Heading 1,2,3 موجود برنامه یافت نکردید(که معمولا باید سبک را برای عنوان ها شخصی سازی کرد) و به دلیل اینکه برنامه ورد برای فهرست نویسی تنها سبکهای  ( Heading (1,2,3 را میشناسد، میتوانید اقدام به ساخت یک سبک سریع و جدید بانام ( Heading (1,2,3 نمایید. برای این کار میتوانید پس از ساخت سبک جدید متناسب با نیاز خود و انتخاب آن ، و باز کردن کادر محاورهای سبک ها از گزینه Save Selection as a New Quick Style برای ذخیره سازی سبک جدید استفاده نمایید. این نکته را به یاد داشته باشید که پس از ایجاد سبکی جدید برای عنوان اصلی، در زمان انتخاب نام حتما از نام های ( Heading (1,2,3  استفاده نمایید. از این پس شما میتوانید از سبک جدید برای عناوین استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه ساخت سبک جدید به گام ششم از سری آموزش های گام به گام ورد رجوع کنید.

microsoftofficeword-11-1

۲- ساخت فهرست مطالب (Create a Table of Contents)

نکته : در فهرست نویسی مثال زذده شده در پایین ، از سبک های Heading 1,2 پیش فرض برنامه برای عناوین اصلی و زیر مجموعه استفاده شده است.

ابتدا مکان نما را به صفحه ای که فهرست باید در آن نوشته شود منتقل کنید.

سپس از سربرگ References به کادر گروه Tale of content مراجعه کرده و از این کادر گروه گزینه Table of content را انتخاب نمایید.

fehrestnevisi-word-8

با کلیک بر روی این گزینه کادری در زیر آن باز خواهد شد که شامل انواع پیش فرض فهرست نویسی میباشد. و ترتیب نوشتاری Heading1 و heading2 و Headin3 در این فهرست ها اولویت بندی سبک های عناوین را مشخص میکند. به این صورت که جمله های نوشته شده با سبک heding1  در اولویت اول و نوشته ها با سبک heding3 در اولویت آخر فهرست نویسی قرار دارند و نوشته های سبک heding2,3 زیر مجموعه heding1 هستند.

fehrestnevisi-word-9

نکته: با انتخاب گزینه از همین کادر Insert Table Of Content میتوانید به شخصی سازی گزینه ها و تنظیمات مربوط به فهرست های پیش فرض نمایید.

اکنون با کلیک بر روی فهرست بندی مناسب، برنامه ورد بصورت خودکار فهرست نویسی (با اولویت عنوان (Heading1) و زیر مجموعه های آن که با سبک Heading2,3 و غیره تعریف شده اند) را انجام خواهد داد و شما نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد

fehrestnevisi-word-12

۳- به روز رسانی فهرست مطالب (Update Table of Contents)

اگر شما در عناوین مطالب خود تجدید نظر کردید و یا ویرایشی انجام داده اید ویا حتی عنوان و زیر مجموعه ها را حذف کردید، براحتی میتوانید فهرست موجود را با ویرایش های جدیدی که انجام داده اید بروز نمایید.

برای این کار پس از انجام تغییرات لازم در متن از سربرگ References به کادر گروه Tale of content مراجعه کنید و از این کادر گروه گزینه Update Table را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی این گزینه مشاهده خواهید کرد که عناوین ویرایش و یا حذف شده در متن، در فهرست نیز تغییر کرده اند.

microsoftofficeword-11-2

۴- حذف فهرست مطالب (Delete Table of Contents)

برای حذف کردن فهرست عناوینی که ایجاد شده و در سند موجود میباشد، از سربرگ References به کادر گروه Tale of content مراجعه نمایید. بر روی گزینه Table of Contents کلیک کنید واز کادر باز شده آن گزینه Remove Table of Content را انتخاب کنید.

microsoftofficeword-11-3

با کلیک بر روی این گزینه مشاهده خواهید کرد که فهرست موجود در سند حذف خواهد شد.